Domowa apteczka, każdy z nas ma ją w swoim domu - większą lub mniejszą. Tabletki na przeziębienie, syrop na kaszel, suplementy, opatrunki. Z chwilą, gdy w domu pojawiają się dzieci, bardzo często apteczka znacznie powiększa swoje rozmiary.

Organizację apteczki należy zacząć od sprawdzenia terminów ważności. Jeśli nie robimy tego regularnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej zawartość znacznie się uszczupli. Pamiętaj, leków nie wyrzucamy do kosza na śmieci. W aptekach znajdują się specjalne pojemniki na leki po terminie ważności.

Następnym krokiem jest podział leków na kategorie. Tu jest już duża dowolność. W każdym domu jest inna ilość domowników, schorzeń lub po prostu miejsc do przechowywania. Mogą to być kategorie tj.: syropy, tabletki, maści, opatrunki, akcesoria, rodzaj schorzenia lub podział na osoby. U mnie jest podział przedstawiony na zdjęciu poniżej. 

Kolejna istotna sprawa to miejsce, gdzie ta apteczka będzie się znajdować. Powinno być to suche, ciemne i chłodne miejsce, jeśli w domu są dzieci to przede wszystkim poza ich zasięgiem. Przy tych wszystkich wytycznych warto zwrócić uwagę na to, abyśmy my jako dorośli mieli do niej szybki dostęp, w przypadku kryzysowych sytuacji, np. w nocy. Jeśli decydujesz się na przechowywanie leków w kuchni, nie powinno być to blisko urządzeń, które wytwarzają ciepło. W przypadku łazienki dodatkowo można zabezpieczyć apteczkę przed wilgocią. Ciekawym rozwiązaniem, z którym się spotkałam, było przechowywanie leków w garderobie. Leki wygodnie przechowuje się w plastikowych pojemnikach z pokrywką lub bez, w zależności od miejsca, w jakim będą się znajdować. Innym rozwiązaniem jest organizer z szufladkami. Na rynku można znaleźć również dedykowane pudełka na leki ze specjalnymi przegródkami.

Źródło: Pinterest

Uzupełnieniem organizacji jest opis poszczególnych kategorii, dla wszystkich domowników lub gości będzie to duże ułatwienie. Może to być wydruk etykiet na drukarce lub opis markerem kredowym.

Moją organizację apteczki możesz obejrzeć TUTAJ.

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam dużo zdrowia :)