Okazji w czasie roku do obdarowywania prezentami osób z rodziny i znajomych jest bardzo wiele. Zaczynając od urodzin, Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, po imieniny i różnego rodzaju spotkania. Warto zadać sobie pytanie, czy to co planujemy kupić faktycznie przyda się tej osobie, czy jest jej to potrzebne lub czy w ogóle czegoś od nas oczekuje.

W przypadku nietrafionego prezentu, to obdarowany ma później problem co z tą rzeczą zrobić. W ten sposób w domu znajduje swoje miejsce wiele przypadkowych rzeczy, których nie wypada się pozbyć. Przy każdych gruntowych porządkach przekładane są z miejsca na miejsce, wzbudzając w nas negatywne emocje. Czy taki jest cel obdarowywania się prezentami? Uważam, że nie ;) Osobiście zajęło mi trochę czasu zrozumienie, że w momencie otrzymania prezentu, to ja decyduję o jej dalszym losie, bo przecież jest już moją własnością. Przykładem jest biżuteria otrzymana na 18ste urodziny. Założona raz, dla własnego przekonania, że to nie mój styl. Utwierdziłam się w tym zdaniu, po czym zalegała przez 8 lat w szufladce! Dlaczego? Bo nie wypadało jej oddać/sprzedać. Z perspektywy czasu cała sytuacja wydaje się śmieszna, lecz daje mocno do myślenia. Podobno 70% Polaków przechowuje nietrafione prezenty. Wystarczy wspominaną biżuterię zamienić np. na wazon. Stałoby się to dużo bardziej uciążliwe. Czy nie warto więc dać takim rzeczą drugie życie ? Oto moje 3 propozycje w sytuacji, gdy nietrafiony prezent trafi w Twoje ręce:

- sprzedaj online – Wystaw daną rzecz na aukcje internetową lub na grupach sprzedażowych np. na Facebooku. Za pieniądze, które uda Ci się zarobić kup sobie rzecz, która Cię uszczęśliwi.

- przekaż dalej przy odpowiedniej okazji – Prezent, który nie sprawdził się u Ciebie, może idealnie wpasuje się w gust i potrzeby znajomych. Pamiętaj, jednak żeby nie przerzucać problemu na innych tylko po to, żeby się czegoś pozbyć. Uważaj jednak by prezent nie trafił w ręce osoby, od której go dostałaś/dostałeś.

- oddaj potrzebującym - być może w twojej okolicy działają organizacje na rzecz osób w trudnej sytuacji. Warto zasięgnąć informacji, jakich zasobów potrzebują. Być może Twój kolejny koc lub pościel zdecydowanie bardziej przyda się rodzinie, którą spotkała tragedia np. pożar domu.

Nie należy czuć się winnym jeśli zdecydowałaś się dać drugie życie otrzymanym rzeczą. Trzymanie ich na dnie szafy, bo tak trzeba lub wypada tylko zabiera przestrzeń na inne przydatne rzeczy, które można by tam zorganizować.

Jeśli mimo wszystko chcemy, aby prezent był niespodzianką ciekawą alternatywą na kupowanie prezentów w formie przedmiotów jest zakup vouchera na konkretną atrakcje. Oczywiście w zakresie zainteresowań lub potrzeb osoby obdarowywanej. Może to być voucher na przejazd sportowym autem lub bonu do SPA. W obecnych czasach, większość ludzi mówi o tym, że brakuje im czasu i odpoczynku, może w niektórych sytuacjach to właśnie czas poświęcony drugiej osoby będzie najlepszym prezentem, jaki można podarować? Ja z własnych doświadczeń mogę stwierdzić, że takie prezenty na dłużej zapadają w pamięć.